Cjeloviti vodič za čišćenje lica i skidanje šminke

12.11.2018

Svim pripadnicama ljepšeg spola je dobro poznat onaj trenutak kada nakon dnevnih obveza ili večernjeg izlaska dođu kući i moraju skinuti šminku. Taj trenutak mnoge od nas bi rado preskočile, naročito ako nismo zadovoljne čistačem odnosno preparatom za čišćenje lica. Postoje dva moguća problema:

 

•          čistač ne skida dovoljno dobro šminku i ostale nečistoće s lica

•          preparat možda nije dobar za naš tip kože pa ju dodatno isušuje ili masti

 

U pravilu često biramo preparat prema preporuci ili onome što smo čuli u reklami. Ponekad se toliko teško odlučiti da bi najradije odustale od svih tih preparata i umile se vodom. No, voda uklanja tek manji dio nečistoće i masti s površine kože, stoga su proizvodi za čišćenje jako važan dio brige o zdravlju i ljepoti.

 

Izbor čistača za lice je jednako važan kao i izbor kreme

 

Mnoge žene će provesti sate i sate istražujući odgovarajuću kremu za svoje lice i najbolji puder, ali će za čišćenje lica s police drogerije uzeti prvi preparat koji im se učini prihvatljivim. No, baš kao što ne biste upotrijebile kremu za suhu kožu ako imate masnu kožu i obratno, takvim razmišljanjem bi se trebale voditi i pri izboru mlijeka, tonika, pjene i micelarne vodice za čišćenje lica.

 

Cijene čistača za lice mogu biti od 20 do 400 kuna, a iznimno je važno da dobro očiste vaše lice i dopuste koži da diše. Ako su nepravilno izabrani, mogu napraviti popriličnu štetu na vašoj koži – isušiti je, učiniti masnom, dehidriranom ili sl. Sastojci u preparatima za čišćenje reagiraju u dodiru s vodom tako da se pretvaraju u emulziju koja s površine kože uklanja toksine i štetne tvari, ali i odumrle stanice kože, a sve to može utjecati na sam izgled kože. Čišćenje je najvažniji korak u njezi kože, a s time se slažu najpoznatiji svjetski kozmetičari. Ako kožu ne očistite temeljito, ona neće moći iskoristiti sve blagotvorne učinke seruma i krema koje nanosite na lice. Losioni, pjene, kreme i mlijeka se stoga koriste ovisno o tipu i problematici kože

 

Različite vrste preparata za čišćenje lica – kako odabrati najbolji

1. Masna koža

Gelovi za čišćenje mogu biti dobri za masnu kožu sklonu aknama, a ulja za čišćenje čine kožu mekom i uklanjaju neugodan osjećaj zatezanja jer ju ujedno hrane. Dio kozmetičara preporučuju ulja i pri čišćenju masne kože, no treba uzeti u obzir da ona ne uklanjaju bakterije dovoljno temeljito. Za masnu kožu je odličan čistač na bazi cvijetne vode, a primjerice Pandhy’s Rose alien – tonik od ruže i hamamelisa je čisti prirodni, hipoalergeni čistać, koji nježno, ali učinkovito uklanja šminku i masni sloj na površini kože.

 

Kod masne kože sklone prištićima poželjno je izbjegavati mlijeka za čišćenje lica, a puno bolji izbor su pjene za skidanje šminke namijenjenim vašem tipu kože. Pjena odlično čisti sve nečistoće, šminku i toksine, a ujedno je blaga za kožu. Primjerice, Pandhy’s Sigma Line pjena ne sadrži tenzide i toliko je nježna da se njome mogu kupati mala djeca.

2. Suha koža na obrazima i masna T-zona

 

U slučaju da imate suhu kožu na obrazima, a masnu T-zonu te vam je teško odabrati preparat za čišćenje lica, savjet je da odaberete onaj koji će biti nježan prema vašoj koži, hidratizirati je, a opet učinkovito ukloniti nečistoće i masni sloj. Tu su dobar izbor tonici s pažljivo biranim sastojcima. Jedan od njih je i Pandhy’s tonik za čišćenje koji temeljito čisti i umiruje, a ne sadrži alkohol pa stoga ne isušuje kožu. Sadrži isključivo biljne konzervanse te su aktivni sastojci kamilica i urea.

 

3. Zrela koža

 

Za zrelu kožu i masanu kožu jako dobar izbor je krem – gel od šljive koji iza čišćenja lica ostavlja osjećaj svježine te slatki voćni miris badema i marcipana. Riječ je o Pandhy’s Plum purity kojem je glavni sastojak ulje šljive koje je bogato antioksidansima, nezasićenim masnim kiselinama i vitaminom E. Osim što odlično čisti šminku i nečistoće, pruža izuzetnu mogućnost hranjenja, hidratizacije i poboljšava elastičnost kože.

4. Suha, osjetljiva i dehidrirana koža

 

Suha koža zahtjeva blag tretman pa se odlučite za preparate koji su obogaćeni hranjivim tvarima i blagi pa neće iziritirati vašu kožu. Micelarna voda se u posljednje vrijeme reklamira kao najbolje sredstvo za njegu lica i čišćenje, a sadrži tzv. micele. Jednostavno rečeno, to su sitne čestice koje privlače i povlače sve nečistoće, šminku i višak sebuma s lica. Ono što micelarnu vodu izdvaja od drugih pjenušavih preparata za čišćenje lica je to što se njene molekule tenzida (surfaktanti) udružuju u micele i tako zarobljuju manje količina masnoće u svom središtu, pa su se zato naročito dobro pokazale čišćenju kože od viška sebuma. No, micelarne vode mogu dodatno isušiti suhu kožu.

 

‘Micelarna voda nikako nije dobra u svakodnevnoj njezi, naročito suhe kože. Može je se koristiti u slučajevima kad nemamo drugi izbor, putovanje i sl. Nažalost, u radu s klijenticama sam se srela s jako puno njih kojima je koža lica isušena zbog čišćenja lica i skidanja šminke miceralnom vodom’, kaže Tamara Krajač.

 

Iako dehidrirana koža može biti masna, mješovita ili suha, njena glavna značajka je nedostatak vlage. Kod takve kože se također preporučuje za čišćenje lica koristi posebne pjene i čistače za dehidriranu kožu, a kasnije je dobro nahraniti hidratantnom kremom. Za mnoge naše klijentice sa suhom i osjetljivom kožom kao najbolji izbor se pokazao Enzimatski čistač i peeling u prahu.  On dubinski pročišćava kožu i regulira lučenje sebuma, a ujedno spriječava nastanak upalnih procesa. Preporučuje se za korištenje kao peeling i čistač na dnevnoj bazi ili za uklanjanje mrtvih stanica i make-upa. Može se nanijeti na vlažnu kožu ili se lagano zapjeniti s vodom, umasirati i ostaviti 1 min te isprati.

Ako imate dodatnih pitanja ili vam je potreban savjet stručnjaka, možete nam se javiti na palmaris@zg-t-com.hr